
- понеділок, 30 вересня 2024 р.
- Події
Протягом 5 днів з 23 по 27 вересня 2024 року на факультеті математики та інформатики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича проходила V міжнародна наукова конференція, присвячена 145 річниці від дня народження Ганса Гана.
Ця конференція є традиційним заходом, організованим кафедрою математичного аналізу, на якій працював у свій час (з 1909 по 1916 рік) професор Ганс Ган, всесвітньовідомий фахівець з функціонального аналізу, Член-кореспондент Австрійської АН, Член Німецької НАН Леопольдина.
Відкриття конференції відбулося 23 вересня у Червоній залі університету, модераторкою зустрічі була деканка факультету математики та інформатики Ольга Мартинюк. З вітальними словами до присутніх гостей та учасників конференції звернулися ректор університету Руслан Білоскурський, який високо оцінив здобутки колективу факультету математики та інформатики та побажав плідної роботи під час конференції, проректор з наукової роботи Юрій Халавка, який підкреслив високий рівень наукових досліджень, що проводяться на факультеті математики та інформатики, та член організаційного комітету, професор кафедри математичного аналізу Михайло Попов, який розповів як зародилася ідея проведення першої конференції, присвяченої Гансу Гану, та поділився теплими спогадами про Володимира Маслюченка, який власне і був ініціатором цієї ідеї.
Після відкриття конференції відбулося пленарне засідання, на якому модераторкою була професорка кафедри математичного аналізу, заступниця деканки факультету математики та інформатики з наукової роботи та міжнародних зав’язків Олена Карлова. Першу історичну доповідь зробив професор Анатолій Плічко, який також стояв у витоків конференції, що вже стала традиційною у Чернівецькому університеті.
Цьогоріч на ганській конференції, яка проводилися в очному режимі, безпосередню участь в її роботі взяли понад 60 математиків з Києва, Львова, Івано-Франківська, Кропивницького, Кривого Рогу, Слов’янська, Дніпра, Харкова, Хмельницького та Чернівців. Учасники заслухали близько 50 заявлених доповідей, із них 11 пленарних:
- Анатолій Плічко «Оцінки кількості жертв погрому у Львові літа 1941 року»;
- Марія Власенко «Періоди алгебраїчних многовидів»;
- Михайло Попов «Про деякі знамениті проблеми теорії просторів Банаха – І, ІІ»;
- Володимир Щедрик «Parametric description of the low dimension general linear group over a field. Nilpotent and idempotent matrices over a field»;
- Ольга Мартинюк, Олександр Станжицький «Стохастичні еволюційні рівняння у нескінченновимірних просторах»;
- Сергій Максименко «До 75-річчя Володимира Васильовича Шарка»;
- Анатолій Сердюк, Ігор Соколенко «Наближення сумами Фур’є класів Вейля-Надя W_(β,1)^r в рівномірній метриці»;
- Микола Працьовитий, Ірина Лисенко, Софія Ратушняк «Розподіли ймовірностей на фрактальній самоподібній кривій павутинного типу, пов'язаній зі Сніжинкою Коха»;
- Тарас Банах «Algebra and Geometry in Liners»;
- Олена Карлова «On a problem of Rudin concerning Baire classification of separately continuous functions».
Під час роботи конференції були анонсовані та обговорені результати дослiджень у теорiї функцiй та функцiональному аналiзi, топологiї, теорії чисел, алгебрі та геометрії, теорiї диференцiальних та диференцiально-функцiональних рiвнянь.
Напрямки роботи конференції:
- Теорія функцій, функціональний аналіз та топологія
- Диференціальні рівняння
- Алгебра та геометрія
- Теорія чисел
Цікавою для учасників була проблемна секція, проведена в останній день конференції перед її закриттям, де науковці змогли озвучити математичні задачі, які ще не вдалося розв’язати. Обговорення було дуже активне, відчувалася щира зацікавленість. Переконані, що озвучені ідеї допоможуть знайти розв’язки цих задач, а можливо і підштовхнуть до розв’язання нових хадач.
До матеріалів конференції увійшло 110 тез, авторами яких є близько 200 науковців із 6 країн світу: Казахстану, Німеччини, Об'єднаних Арабських Еміратів, Польщі, США та України.
Загалом на цьогорічній конференції представлені 15 міст України науковцями із ЗВО та наукових установ: Київ, Одеса, Львів, Івано-Франківськ, Кривий Ріг, Хмельницький, Харків, Слов’янськ, Запоріжжя, Кропивницький, Дніпро, Вінниця, Луцьк, Чернігів, Чернівці.
Перед початком роботи конференції на сайті конференції було опубліковано програму конференції та тези доповідей її учасників https://hahn.chnu.edu.ua/